Home / İGA Online Oyun Oyna / Xbox Mobil Mağaza Kuruluyor

Xbox Mobil Mağaza Kuruluyor

İGA Online Oyun Oyna Oyun Haberleri – Apple ve Google’ı karşısına almaya kararlı olan Microsoft, Xbox Mobil Mağaza kuruyor.

Microsoft, görünüşe göre bir Xbox mobil oyun platformu ve mağazası meydana getirerek Activision Blizzard’ın mobil taraftaki gücünü kullanmaya çalışacak. Şirket içinde geçen konuşmalarda da bu plandan açıkça söz ediliyor. Aktarılanlara göre Xbox Mobil platformuyla beraber Play Store ve App Store’de yer alan oyuncuların Microsoft tarafına çekilmesi hedeflenecek.

Microsoft, Activision’un mobil gücüne inanıyor!

Call of Duty: Mobile ve Candy Crush Saga, sırasıyla Activision ve King tarafından yayınlanan son derece popüler iki mobil oyun olarak bilinmektedir. Microsoft, Google Play Store ve App Store’ye rakip olacaksa bu oyunlardan yararlanması şart. Hatta bu oyunların yeterliliği de ayrı bir tartışma konusu. Öte yandan iOS’ta üçüncü taraf uygulama mağazası oluşturmak da politika kuralları gereği olası değil fakat App Store’de bulunan bir Xbox mobil uygulaması önünde bir engel yok.

Öte yandan kurulacak platformun, Xbox Cloud Gaming desteğine sahip olacağını da göz önünde bulundurabiliriz. Dolayısıyla mobilde bulut tabanlı bir oyun ekosistemi de oluşturulabilir. Microsoft halihazırda Xbox Cloud Gaming’i Steam Deck’te destekliyor ve aynı şekilde Logitech ve Razer gibi firmalarla da ortaklıklar kurarak bulut oyun alanında büyüme göstermeye devam ediyor.

Microsoft’un mobil oyun pazarına girmeyi bu kadar istemesinin sebebi tabi ki buradan elde edilecek gelirin büyüklüğü. 2020 yılı verilerine göre oyun pazarı gelirinin yüzde 51’lik kısmı – ki bu da yaklaşık 85 milyar dolar eder – mobil taraftan gelmekte. Bunu, 40 milyar dolar ile PC ve 33 milyar dolar ile konsollar izliyor. Mobil tarafta yer alan oyun içi satın alımlar, sürekli ve sınırsız bir gelir kapısı meydana getiriyor.

Microsoft’a Xbox mobil platform için destek gerekiyor!

Microsoft, Play Store ve App Store’ye karşı başarılı olmak niyetindeyse üçüncü taraf geliştiricileri de sistemine entegre etmesi gerekiyor. Alınan bilgilere göre Microsoft’un planları da bu yönde. Şirketin Xbox mobil platformunda geliştiricilere, kendi uygulama mağazalarını özgürce işletme ve uygulama içi satın alımlar için kendi ödeme sistemlerini sunmalarına izin vereceği ifade ediliyor.

Microsoft’un Activision Blizzard’ı satın alması İngiltere’ye ait olan rekabet kurumu CMA tarafından araştırılıyor. Microsoft ise anlaşmanın bütünü ile 2023 yılının baharına kadar tamamlanacağını bekliyor. Dolayısı ile gelecek seneden itibaren Microsoft ve oyun sektörü arasında pastadan pay alma savaşı daha da büyüyecek gibi duruyor.

About iga

Check Also

Yeni Need for Speed Oyunu

İGA Online Oyun Oyna Oyun Haberleri – Electronic Arts şirketi, yeni Need for Speed oyununu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumlar

  1. Tır oyunları oynamayı seviyorum en sevdiklerim arasında sizde güncellemeler haberi için teşekkür ederim.

  2. İyiki bu siteye rastladımda tır oyunlarıyla keyifli vakitler geçirebiliyorum

  3. sureklı bu sıteden oyun oynuyom ve cok ıyı guvenılır bı yer

  4. Tır oyunlarında yeni güncellemeler ile farklı bir boyut kazandı. Çöl simülasyonu olması harika gerçekten ancak etapları geçtikçe zorlamaya başladı zevki…