Home / İGA Online Oyun Oyna / Sony Yeni Bir Davayla Karşı Karşıya

Sony Yeni Bir Davayla Karşı Karşıya

İGA Online Oyun Oyna Oyun Haberleri – Sony, Yeni Bir Davayla Karşı Karşıya Kaldı! Detaylar Haberin Devamında…

Japon teknoloji devi Sony’ye karşı yeni bir dava açıldı!

Bildiğiniz gibi Japon teknoloji devi Sony, gerek stüdyo satın alımları, gerek PlayStation Plus servisine eklenen yeni oyunlar, gerekse de Microsoft ile yaşanan sürtüşmeler olsun, son dönemde gündemden düşmüyor. Şimdi de Sony, karşı karşıya kaldığı yeni bir dava ile gündeme geldi.

Japon Teknoloji Devi Sony, Yeni Bir Dava ile Karşı Karşıya Kaldı

Tüketici hakları savunucusu olan Alex Neill’i harekete geçiren durumun kaynağında, Japon teknoloji devi Sony’nin pazardaki gücünü kötüye kullanarak oyun geliştiricileri ve yayıncılar üzerinde adil olmayan koşulları uygulamaya koyarak, tüketiciler için oyun ve indirilebilir içerik fiyatlarını yükseltmeye zorlayarak rekabet kuralını çiğnemesi yatıyor.

Alınan bilgilere göre, PlayStation Store üzerinden alınan her bir dijital oyun ve oyun içi satın alım başına % 30 da komisyon kesintisi yapılarak kullanıcılardan olması gerekenden fazla ücret alınmış. Bu da, Japon teknoloji devinin kasasına fazladan beş milyar sterlin girmesi ile neticelenmiş.

Geçen hafta cuma günü Rekabet Temyiz Mahkemesi ile kayda geçirilen söz konusu iddia, 19 Ağustos 2016 yılından bu yana Birleşik Krallık sınırları içerisinde dijital oyun veya oyun içi içerik almış olan dokuz milyon kadar tüketiciyi kapsıyor. Bireysel olarak verilen maddi zararın ise 67 ile 562 sterlin arasında değişiklik gösterdiği söylenmiş. Diğer bir deyiş ile dava oyuncuların lehine sonuçlanırsa oyuncular, kişi başı bahsi geçen aralıkta tazminat talebinde bulunabilecekler.

Oyun sektörünün artık Birleşik Krallık’taki en büyük eğlence sektörü olduğunu söyleyen Alex Neill, topluluk ve iletişim için oyunlara güvenen insanların sayısının çok fazla olduğunu ve bilhassa geçim sıkıntısı krizinin ortasındayken Sony’nin eylemlerinin milyonlarca insana zarar verdiğini de sözlerine ekledi.

Öte yandan, davayı yöneten Natasha Pearman ise konuyla alakalı olarak Sony tarafının PlayStation oyunlarının ve oyun içi içeriğinin dijital dağıtımını domine ettiğini dile getirdi. Bunun da tüketicilere Sony tarafından sağlanan servislerin ücretlerinin orantısı dışında aşırı ücretler ile yansıdığını ifade ederek, Alex Neill’in söylemlerini de destekledi.

About iga

Check Also

Miles Morales Çıkış Tarihi Belli Oldu

İGA Online Oyun Oyna Oyun Haberleri – Merakla beklenen Spider-Man: Miles Morales oyununun PC için …

One comment

  1. verdiğiniz bilgiler çok kıymetli teşekür ederim çok yardımcı oldunuz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumlar

  1. Tır oyunları oynamayı seviyorum en sevdiklerim arasında sizde güncellemeler haberi için teşekkür ederim.

  2. İyiki bu siteye rastladımda tır oyunlarıyla keyifli vakitler geçirebiliyorum

  3. sureklı bu sıteden oyun oynuyom ve cok ıyı guvenılır bı yer

  4. Tır oyunlarında yeni güncellemeler ile farklı bir boyut kazandı. Çöl simülasyonu olması harika gerçekten ancak etapları geçtikçe zorlamaya başladı zevki…