Home / İGA Online Oyun Oyna / Metaverse ve Oyunlarımızın Geleceği

Metaverse ve Oyunlarımızın Geleceği

İGA Online Oyun Oyna Oyun Haberleri – Sanal Bir Dünyada Yaşamak Nasıl Hissettirecek? İşte Metaverse ve Oyunlarımızın Geleceği!

Son günlerde, kurgusal evren anlamına gelen ‘’metaverse’’ kavramını sık sık duymaktayız. Çok da uzak olmayan bir gelecekte, tıpkı temel ihtiyaçlarımız gibi hayatlarımızın önemli kısımlarını oluşturacak olan bu kurgusal evren, artık çok daha yakınımızda!

Hepimizin bildiği gibi ademoğlu doğar, büyür ve ölür. Peki, ya bu durumu değiştirme fırsatımız var ise? Bunun ne kadar mümkün olduğunu henüz tam olarak kestiremesek de bilincimizi sanal bir gerçekliğe taşıyıp sonsuza dek kendi gerçekliğimizde yaşayabileceğimiz bir gelecek mümkün gibi gözüküyor ancak bunun için birazcık daha beklememiz gerekiyor.

Bizim bahsedeceklerimiz ise gelecekten ziyade biraz daha içinde bulunduğumuz zamandan, yani sanal gerçeklik devrinin ilk adımlarının atıldığı zamanlardan… Tabii ki bu gelişmelerden oynadığımız oyunlar da nasibini alıyor. Söylediğimiz gelişmeler yaşandığı vakit, oyunlar öyle bir noktaya ulaşacak ki yaşadığımız dünyadan kendimizi soyutlayıp, günün büyük bir kısmını ‘’metaverse’’de geçireceğiz. Belki de derdine, sıkıntısına katlanamadığımız dünyamıza bir daha asla dönmek istemeyeceğiz!

İçinde Bulunduğumuz Dönem: “Metaverse”nin İlk Çağı

Oyun dünyasının şu anda varmış olduğu noktayı gözlemlediğimizde, oyun sektörünün adeta altın çağını yaşamakta olduğunu ve ulaşabileceği en yüksek pazar hacmine ulaştığını görüyoruz. Günümüzde “metaverse” dendiğinde aklımıza, gözümüze taktığımız bir VR gözlüğü ya da kafamıza taktığımız kocaman bir VR başlığı ile sanal gerçeklik oyunları oynamak geliyor ve içimizde o sanal dünyada yaşama merakı uyanıyor.

Daha şimdiden; VR başlıklarımızı takıp The Walking Dead setindeymişçesine zombilere karşı, oradaymış gibi mücadele edebiliyoruz. Peki, şimdiden bu imkana sahipsek, bundan 20 yıl sonra elimizin altında nasıl bir güç olacağını düşünebiliyor musunuz? Şu anda “metaverse“nin henüz başlangıcındayız ve ileriki zamanlarda akla, hayale sığmayacak gelişmelerin yaşanacağı da aşikar.

Kafaları Kurcalayan Mesele: Sanal Bir Dünyada Sonsuza Dek Var Olabilir miyiz?

Bilim insanları, böyle bir şeyin yakın zamanlarda pek de mümkünatının olmadığını ifade etse de teknolojinin bu denli gelişim göstereceği de kaçınılmaz bir durum gibi görünüyor. Tahminlere göre insanlık öyle bir noktaya ulaşacak ki içinde bulunduğumuz bedeni terk edip yalnızca zihnimizle istediğimiz hayatı, istediğim şekilde, istediğimiz insanlarla yaşayabileceğiz. Hal böyle olunca da “Yoksa halihazırda bir simülasyondan mı ibaretiz?” düşüncesi zihnimizi kurcalıyor ve açıkçası bu varsayım da epey ürkütücü!

Gelecekte bunların ne kadarı gerçek olacak ya da kestiremediğimiz neler olacak bilinmez, hatta bu gelişmeler ne kadar iyi olacak, ne kadar kötü şu an için bilemiyoruz. Şimdilik sadece tahminde bulunmakla yetinebiliyoruz. Bekleyip göreceğiz!

About iga

Check Also

Miles Morales Çıkış Tarihi Belli Oldu

İGA Online Oyun Oyna Oyun Haberleri – Merakla beklenen Spider-Man: Miles Morales oyununun PC için …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumlar

  1. Tır oyunları oynamayı seviyorum en sevdiklerim arasında sizde güncellemeler haberi için teşekkür ederim.

  2. İyiki bu siteye rastladımda tır oyunlarıyla keyifli vakitler geçirebiliyorum

  3. sureklı bu sıteden oyun oynuyom ve cok ıyı guvenılır bı yer

  4. Tır oyunlarında yeni güncellemeler ile farklı bir boyut kazandı. Çöl simülasyonu olması harika gerçekten ancak etapları geçtikçe zorlamaya başladı zevki…